Architektura

Návrh objektu, zpracování studie, řešení variant dle požadavků investora, 3D modely

Projekce

Řešení projektu ve všech stupních od územního rozhodnutí až po stavební povolení a projekt pro provedení stavby

Interier

Řešení interieru od návrhu podlahy až po výběr barvy stěn, výběr nábytku a vybavení, výběr osvětlení a dekorací

Design

Interiérové prvky, světla, lustry, stoly, dekorační prvky, židle a další vybavení...

http://klas-projekt.cz/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/483030slide1.png http://klas-projekt.cz/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/290686slide2.png http://klas-projekt.cz/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/149302slide4.jpg http://klas-projekt.cz/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/817481grafika.png
Dřevostavba či zděný dům PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jiří Klas   
Sobota, 30 Květen 2009 14:05

Dřevostavbu či zděný dům?

 

Chystáte se stavět a pořád nemáte jasno zda se rozhodnout pro klasický zděný dům, nebo zvolit dřevostavbu? Zpracoval jsem několik základních pro a proti jednotlivých systémů. V tomto článku nechci nijak kritizovat ani jeden ze systémů myslím, že každý má své pro i proti a závisí na každém k čemu má blíže.

 

Na úvod vysvětlení co je dřevostavba a co zděný dům. Dřevostavba – sendvičová konstrukce složená z nosného dřevěného rámu z masivu, izolace a panelů nebo desek z materiálů na bázi dřeva či jiných.(Do kategorie dřevostaveb patří i srubové konstrukce což je specifická část a v tomto článku se o ni nebudu zmiňovat.) Zděný dům – dům postavený z keramických, betonových či jiných tvárnic (cihel)

 

Základy

 

Je jedna z mála věcí kterou mají oba typy staveb podobnou. Založení stavby je ve většině případů provedeno na základové pasy s deskou. U obou je třeba dbát na dobře provedenou hydroizolaci, ale u dřevostavby by v případě chyby hrozily horší následky.

 

 

Tloušťka obvodové stěny

 

Dřevostavba – tloušťka se odvíjí od použitých profilů nosných prvků, tloušťky tepelné izolace, která se vkládá sice mezi profily, ovšem chcete-li dosáhnout kvalitního zateplení (součinitele prostupu tepla U) bývá nezbytné, aby byla izolace přidána ještě před i za profil a tloušťka tak narůstá. Pokud pak připočteme obkladní desky z obou stan může být tloušťka obvodového pláště okolo 300 mm i více.

 

U zděných staveb – Tloušťka je dána rozměry tvárnic, které se pohybují okolo 400 mm a většinou už splňují požadavky na U(součinitel prostupu tepla). Ovšem pokud chceme úsporný dům musíme přidat ještě tepelnou izolace a to alespoň 120 mm, takže ve výsledku bude tloušťka okolo 520 mm, pokud budeme chtít mít stěny s dobrými tepelnými parametry.

 

Stropy

 

Dřevostavba – stropy jsou provedeny pomocí trámů nebo roštů, na které jsou položeny desky s potřebnou izolací a podlahovou krytinou. Celý proces je suchý(není použit beton ani jiná směs, která by vyžadovala technologickou přestávku)

 

Zděná stavba – stropy jsou ve většině případů provedeny jako betonové, nebo je při jejich stavbě alespoň beton požíván a z toho důvodu je nutná technologická přestávka, která není ovšem žádná obrovská. Většinou stačí týden. Stropy mohou být, ale i ve zděné stavbě dřevěné!

 

Rychlost výstavby

 

Dřevostavba – pokud se montuje z připravených panelů, které se jen dovezou na stavbu, pak montáž na místě už příliš dlouho netrvá je ovšem důležité si uvědomit že panely musel někdo smontovat než je přivezli a to jistě určitý čas zabralo, navíc se musí udělat základy.

 

Zděná konstrukce – zde se mokrým procesům a stavění z tvárnic, které nemají velké rozměry nevyhneme a na pohled tak vypadá že stavba trvá déle než u dřevostaveb. Jak jsem ale již psal zdáni v tomto případě poněkud klame.

 

Toto je velice obsáhlé téma a jistě i velice složité a rozhodnutí se pro jednu z variant není jistě vůbec jednoduché. Časem bych rád tento článek rozšiřoval o další poznatky z praxe, aby pro Vás bylo rozhodování co nejsnazší a rozhodnutí jste po čase nelitovali.

 

Pokud budete mít jakékoliv připomínky nebo návrhy rád si je přečtu nebo poslechnu.

 

Napsal:Jiří Klas

LAST_UPDATED2
 
vyhledávání
novinky

Online Stavebniny | Redakční systémy, Stránky vytvořil Klasdesign, Jiří Klas, 2008 Mapa stránek